?מהו שחרור רגשי

צ’י מתורגם לעתים קרובות כ”אנרגיה טבעית”,”כוח חיים” או “זרימת אנרגיה”. רגש לפי ההגדרה המילונית הוא “מצב נפשי-גופני שיש לו ביטויים סובייקטיביים ואובייקטיביים”. באנגלית רגש הוא אנרגיה בתנועה או תנודה אנרגטית. (Emotion = Energy in Motion)

לרגשות יש השפעה עצומה עלינו. בדרך כלל כאשר אנו חווים רגשות קלים, כגון: שמחה, אושר, אהבה – אנו מבטאים אותם בצחוק, בחיוך, בריקוד וכו’. אנחנו רואים בהם רגשות “חיוביים”. כאשר אנו צוחקים, האנרגיה עוברת דרכנו החל מהבטן, דרך הסרעפת ומיתרי הקול ומתגלגלת החוצה בצחוק גדול.

רגשות קשים, או כפי שאנו מכנים אותו “רגשות שליליים”, כגון: זעם, עצב, תסכול, טינה, אשמה ובדידות – משפיעים גם על הגוף שלנו, אבל בדרך אחרת. אנו נוטים לחוש את הרגשות האלה בצורה עמוקה יותר. כאשר אנו נושאים את הלחץ, החרדה והטראומה שלנו מדי יום, אנו מדכאים את הרגשות הקשים. על מנת לרכך את הקצוות החדים של הזיכרונות והכאב, אנו עוסקים בהתנהגויות ממכרות שמספקות נוחות זמנית לכאב הרגשי ולאי-נוחות.

נולדנו למציאות עם התניות תרבותיות וחינוכיות שתומכות בהבעת רגשות חיוביים ודיכוי הרגשות השליליים. לאורך זמן הדינמיקה הזו גורמת לדיסהרמוניה בכל רמות ההוויה. ההתנגדות להביע חלק מהותי ברגשות שלנו גורמת לחוסר איזון והרגשות נתקעים וננעלים ברקמות הגוף, השרירים והאיברים שלנו, ובסופו של דבר מובילים למחלות גופניות, נפשיות וכרוניות.

הנה כמה מילים  על רגשות לכודים בגוף, ממשנתו של ד”ר ג’ון א. אפלדג’ר, רופא אוסטאופת שהתמחה בתרפיית קרניוסקרל (טיפול בלחץ ידני עדין לאיזון מערכת העצבים דרך עצמות הגולגולת ועמוד השדרה):

“כמטפלים שעובדים עם לקוחות, אנו רואים באופן קבוע מקרים בהם הרפואה המסורתית לא הייתה יעילה במתן הקלה מליקויים נפוצים. רגשות לכודים הם הסיבה הבסיסית. אנחנו יכולים לאתר את המיקום של הרגשות הלכודים בגוף כאשר אנו נתקלים באזורים נוקשים ומכווצים, כי זרימת האנרגיה, זרימת הנוזלים והתנועה מוגבלים.

דפוסי זרימה מוגבלים אלה מצביעים על חוסר איזון שהגוף זקוק לעזרה בהתמודדות איתו. לעתים קרובות, פשוט דרך הנחת הידיים על גוף המטופל,יתחיל תהליך טבעי שיגרום לשחרור רגש. טכניקות אחרות גם יכולות להביא לשחרור רגשי ולהחזיר את התנועה לאורך המסלול הטבעי שלו מחוץ לגוף.

מבחינה אינטלקטואלית, אנו עשויים לגלות סקרנות לגבי זהות הרגש שיצר את חוסר ההרמוניה. יש בהחלט רגעים שבהם הרגש יתבטא או אפילו יכריז על נוכחותו, אבל מה שאנחנו מבקשים הוא לשחרר את הרגש המוחזק, לא את זהותו. אנחנו לא פסיכואנליטיקאים; אנחנו מטפלים על בסיס גוף. המטרה שלנו היא לסייע לגוף ביכולות הטבעיות שלו לרפא את עצמו, כך שהוא יחזור לבריאות ותפקוד מלא. התוצאות העוצמתיות כוללות, לעיתים קרובות, שיפור בתפקוד הגוף, כאב מופחת, ניידות רבה יותר והנאה מהחיים.

שחרור של רגשות כואבים או פגיעות רגשיות עשוי לגרום למטופלים להגיב בדרכים רבות ושונות. הם עלולים לפרוץ בבכי, להתכרבל בתנוחה עוברית, לקלל, לרעוד, לצחוק ללא שליטה או אפילו להכות את שולחן הטיפולים. התפרצויות אלה הן רק מרכיבים של שחרור רגשי.

מטרת שחרור רגשי היא לא לגרום למטופלים להיות בקשר עם הרגשות שלהם, אלא להנחות אותם למצב טבעי המאפשר לרגשות הלכודים בגוף להתפזר מעצמם. לעתים קרובות, שחרור רגשות מביא עימו תובנות משמעותיות למטופלים. כמטפלים, לא תדעו אלו רגשות היו אלה,  אבל המטופלים שלך עשויים לקבל הבנה מעמיקה של מהות הסבל שלהם, מה גרם לו, ומה המשמעות עבורם. זה יכול לשמש מידע רב ערך שישרת אותם היטב בהמשך חייהם.”

השחרור הרגשי בקרב המטופלים יכול לבטא את עצמו בדרכים שונות כאשר האנרגיה זורמת דרך גופם והמתח משתחרר. בסרטונים הבאים מוצגת צורה אחת של שחרור רגשי. במקרה הזה; כעס ועצב שהיו תקועים בגוף במשך שנים רבות. השחרור מתרחש בשלבים שונים של הטיפול. עבור חלק בתחילת הפגישה, עבור אחרים – באמצע או בסוף הטיפול.

אַזהָרָה: התכנים הבאים עלולים לגרום לאי נוחות או רתיעה למי שאינו מורגל בשחרור רגשות.

error: Content is protected !!