The ‘F word’ בעברית

The ‘F word’ בעברית

 

אם הייתי כותבת ספר, הייתי קוראת לו:

“The F word”

“פ” מייצג “פחד”. האמת היא שאנשים פוחדים פחד מוות משינוי יותר מהמוות עצמו. עלינו להבין שבכל שינוי יש מוות של מצב קיים, כך שגם במהלך החיים אנו חווים מוות בכל יום; של זמן שעבר, של רגע שהלך, של אירוע שחלף, של אנשים שעזבו. זמן עבר הוא מוות. זמן הווה הוא חיים. זמן עתיד הוא פוטנציאל לחיים טובים ושמחים יותר.

לאנשים שסובלים מחרדות יש סימפטום עיקרי משותף: פחד ודאגה חמורים במצבים בהם אנשים אחרים לא ירגישו איום או דאגה. כשהפחד מניע, מפלס השקרים עולה ויוצר ערימה של פנטזיות שמרפדת את המציאות בעננה של סוכר ורוד, וסוכר כידוע הוא רעל ממכר. די באמת פשוטה אחת כדי לפוצץ את הבועה הזו ולנפץ את האשליה שנבנתה בטרחה רבה, שנים על גבי שנים.

מהפחד להיות לבד נוצרת אשלית הביחד

מהפחד לאבד נוצרת אשלית הרכושנות/הבלעדיות

מהפחד להיכשל נוצרת אשליית המושלמות

מהפחד להיפגע נוצרת אשלית הביטחון

מהפחד מהלא ידוע נוצרת אשלית השגרה והקביעות

ממה אנחנו פוחדים? מהכל! מטיסות, מחרקים וזוחלים, מגבהים, מדיבור מול קהל, מאינטימיות, מכישלון, מהצלחה, מדחייה, מנטישה, מהתחייבות, מהתמסרות, ממים, מאנשים, ממקומות סגורים, מרגשות, ממוות, משינויים ועוד.

פחדים וחרדות מלווים אותי מאז שאני זוכרת את עצמי. בגיל 8 עלה בי הפחד מהמוות. ההיגיון של הילדה שבי אמר: אם לא תאכלי, לא תגדלי. אם לא תגדלי – לא תמותי. אז הפסקתי לאכול לתקופה מסויימת. החלטתי להישאר בת 8! הניסיון לא צלח. לא היו לי כלים להביע את מה שהרגשתי, אבל בחוויה שלי הפחד היה אמיתי. מאז ועד היום, כשהפחד נוקש על דלת ביתי, אני פותחת את הדלת לרווחה, מארחת אותו בנדיבות, מבררת את הסיבה לביקור הבלתי צפוי ושולחת אותו לדרכו. הוא מתפוגג מהר יותר כשאני מכירה בעצם קיומו.

הפרדוקס טמון בכך שאין לדעת מה יקרה ברגע הבא, הכל יכול להשתנות בהינד עפעף, אבל אנחנו מתקשים לתפקד במצבי חוסר וודאות. חוסר וודאות עבור רבים מרגיש כמו קרקע שנשמטת מתחת לרגלים, איבוד שליטה מוחלט. ולכן האנושות יצרה את מימד הזמן, השעון, ימות השבוע, חודש, שנה – תבנית של זמן שמקנה תחושה של סדר בתוך הכאוס הקיים. תבניות, מסגרות, מבנים וחוקים; אלה מגדילים את אשלית הביטחון בחיים מול המוות הבלתי צפוי.

כשהפחד מניע את החיים, הפער בין העצמי האותנטי לעצמי הכוזב גדל וזו נקודת ההפרדה בין הלב לראש. כשהפחד שולט, אנחנו פועלים על פי תבניות אוטומטיות! התגובות שלנו הישרדותיות, רציונליות, מקובעות וסגורות לשינוי. פחד הוא אחיזה/שליטה. אחיזה היא כיווץ. כיווץ הוא סגירות. הלב ננעל – אין יוצא ואין בא. הפחד משתק, מקבע, מקפיא, עוצר את התנועה. נוצרת חומה ואשליה של ביטחון, אבל פחד הוא למעשה כלא!

איך יוצאים מכלא הפחדים? חיבור ללב הוא המפתח. מכאן ברור מה אנחנו צריכים לעשות כדי להתחבר ללב; אהבה, אמת, אמון. כשאלה מניעים את החיים – הדרך תרגיש קלה יותר, חופשיה, פשוטה ושמחה. כמה פעמים אנחנו פוחדים ממשהו ולאחר מעשה אנחנו אומרים: “אה, זה פחות מפחיד ממה שחשבתי”. אהבה עצמית, כנות עצמית ואמון עצמי יסללו את הדרך לחיים חופשיים מפחד.

בואו נתרגל:

שלב ראשון – להעלות למודעות את הפחדים שלכם ע”י רשימת פחדים; רשמו על דף את כל מה שעולה על דעתכם שמפחיד אתכם. היו כנים עם עצמכם עד הסוף!

שלב שני – לבחור פחד אחד מהרשימה איתו אתם מתמודדים. לדוגמא; הפחד משינוי. איך מתמודדים עם פחד כלשהוא? בצעדים קטנים! כל שינוי, משמעו שחרור אחיזה בקיים. התחילו משינוי הרגלים קטנים, שינוי בשגרה, שינוי בלוח זמנים, שינוי בהרגלים אישיים, שינוי בצורה שאתם יושבים/עומדים/הולכים, שינוי בתגובות צפויות מראש, שינוי תחביבים, שינוי ע”י עיצוב הבית מחדש וכו’. ככל שתערכו יותר שינויים בעצמכם ובחיים, ככה תתרגלו לשינויים בלתי צפויים ותתמודדו איתם ביתר קלות.

נכון שבין שלב ראשון לשני יושבת טראומה שגרמה לפחד הזה להתקבע בחיים שלכם, ויש מקום לברר מה מקור הטראומה, מתי התחיל הפחד, למה זה קשור. עם זאת, מה שאני מציעה כאן הוא טיפול בפחד או בטראומה דרך החוויה ולא דרך הראש. הנוסחה היא פשוטה: במקום לפחד משינוי – שנו את הפחד!

 

 

 

תמי

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!