(לזהות – להפוך – לשנות – להיות! (או על כוחן של מילים

(לזהות – להפוך – לשנות – להיות! (או על כוחן של מילים

המדרגה הבאה בדרך לאהבה עצמית היא שינוי טרמינולוגיה!

באחד מהשיעורים לאסירות בכלא נשים בנושא תקשורת ושפת גוף, היתה אוירה סוערת באותו יום; הצפה של רגשות שליליים, כעס ותסכול. בכל משפט שני נזרקו לחלל האויר המילים: “פאק איט”. לאחר כמה דקות עצרתי את השיעור ואמרתי: תראו, המילים האלה שחוזרות על עצמן “פאק איט, פאק דיס, פאק דאט” שורפות לי את האזניים וקשה לי להקשיב, אז בואו נחליף את המילים. בכל פעם שעולה הצורך שלכן להגיד פאק איט, תגידו “פלאפ איט” (פ’ רפויה). כמובן שהיה צחוק גדול סביב הנושא. ואז אחת האסירות אמרה: מיס, את לא מצפה שאני אחזור לחדר ואגיד “פלאפ איט” – כולם יצחקו עליי. בתגובה עניתי: “טוב שיצחקו, עדיף מלכעוס. בשלב הזה, בואו ניישם את זה רק היום בכיתה!” מאותו רגע האוירה השתנתה, כל “פלאפ איט” גרר אחריו גלים של צחוק בלתי פוסק ובאופן טבעי כמות גדולה של אנדורפינים השתחררה לזרם הדם והעלתה את מצב הרוח. יום שהחל באוירת נכאים, הסתיים בצחוק מתגלגל.

החיים והמציאות שלנו מתחילים במילים שהופכות למחשבות, לאמונות – להגשמה במציאות. הנוסחא היא מאד פשוטה: מחשבות שליליות יוצרות מציאות שלילית ומחשבות חיוביות יוצרות מציאות חיובית. רק כדי לחדד – יש מקום לרגשות קשים ולדרך ההבעה שלהם! הכוונה כאן היא למחשבות שליליות אוטומטיות שמעכבות אותנו מלהתקדם ולצמוח. יש הבדל עצום בין לתת מקום לרגשות קשים לבין הלקאה עצמית.

לעיתים, כדי לשנות הרגשה או גישה, אפשר לשחק עם המילים ולתת להן משמעות חדשה.לשנות את הסיפור, להחליף מיקום, זוית, להחליף אותיות, ליצור הגדרות חדשות, להחליף מילים בםילימ; במקום להילחץ – להצליח, במקום להילחם – לחמול, במקום להשתלח – להתחשל, במקום לשנוא…לזכור שכולנו בני אנוש. השתמשו במילים כדי לרומם ולא למרר. בסוף כל מפגש  – תנו מילה טובה כמתנה.

כדי לשנות טרמינולוגיה שתוביל לשינוי מציאות, עלינו להתחיל בהקשבה לדיאלוג הפנימי – למחשבות.

כולנו חווינו מצבים בהם הדיאלוג הפנימי הוא כזה: זה הולך להיות שבוע קשה, אני לא יכול/ה לעשות את זה, אני לא טוב/ה בזה, זה קשה/מסובך/בלתי אפשרי, אין סיכוי שזה יקרה, אני גרוע/ה – רע/ה – מגעיל/ה וכו’. עם המחשבות האלה המציאות שלכם מתחילה. לפעמים התגובות שלנו הן אוטומטיות, הקלטות שחוזרות על עצמן – “ככה זה”, “אין מה לעשות”. אז זהו…שיש מה לעשות! תמציאו את השפה מחדש, תנו הגדרות חדשות למונחים קיימים, צרו לעצמכם מילון מונחים משלכם, ערכים חדשים. מה זו אהבה בשבילכם? מה זה אמון? מה היא הצלחה? וכו’.

החליפו את ועדת ביקורת בועדת פרגון!

לגבי עצמכם ואחרים. הגוף הרי לא מזהה את מושא המחשבות שלכם. הגוף קולט את המסר השלילי בין אם השפיטה היא עצמית או לגבי האחר. התחילו לרפד את המוח במצע של מחשבות רכות, אוהבות, אופטימיות, מחבקות ומרוממות ותראו מה יקרה. שימו לב למחשבה הראשונה ולכוונה שאתם מתעוררים איתן בבוקר. השתמשו בהצהרות מכוונות לפני שאתם יוצאים מהמיטה, הצהרות שמתאימות לכם, לדוגמא: “זה הולך להיות יום נעים, שינוי הוא קל, הכל קל, נעים, פשוט, זורם”. תגידו מילים מעצימות לעצמכם כל יום וזו תהיה המציאות שלכם. כולנו מתמודדים עם משברים, קשיים, מכשולים ואתגרים – ההבדל נעוץ באופן התגובה וההתייחסות שלנו אליהם.

התרגיל הבא הוא כלי פרקטי לשימוש יומיומי בדרך לשינוי טרמינולוגיה. המטרה היא להקשיב לשיח הפנימי ולמחשבות. לזהות מילים שדורשות החלפה או התמרה ולהפוך אותן.

שלב ראשון הקשבה אקטיבית למחשבות שמטיילות בראש במהלך היום וכתיבה שלהן. כתיבה היא כלי מצויין לשיקוף אמיתי של מה שמתחולל בפנים, שמוביל להבנת העצמי. להקשיב לדיאלוג הפנימי ולכתוב מה צף מבלי לשפוט, לנתח או לבקר. איך מקשיבים? בשקט. לפני הכל יש שקט; לפני שהמילים נוצרות יש דממה, לפני היווצרות שפה חדשה, לפני לידה, לפני בריאה. כשאתם שקטים ושותקים – ההקשבה למחשבות תתאפשר ביתר קלות.

שלב שני – זיהוי המילים המעכבות, החוסמות, האוטומטיות שמונעות ממך לנוע קדימה. לדוגמא: איו מה לעשות, ככה זה, זה בלתי אפשרי, אני לא יכול/ה, אני ממש גרוע/ה בזה, זה קשה, זה מסובך וכד’.

שלב שלישי – החלפה, שינוי, התמרה של אותן מילים במילים מעצימות, מקדמות, כדוגמת: זה קל, אני יכול/ה, זה אפשרי, פשוט, נעים, זורם. לפעמים, במצבים המאתגרים ביותר – גישה כזו עשויה להקל על אופן ההתמודדות וההרגשה. כן! בהתחלה זה ירגיש מוזר, מזוייף, לא אמיתי…אבל בהמשך המסוגלות לשנות תהיה קלה יותר וההרגשה תשתנה בהתאם.

דרך תרגול יומיומי ואימוץ תבניות מחשבה חדשות, גם המציאות שלכם תשתנה. מודעות ושינוי אקטיביים יהפכו אתכם לאנשים בעלי יכולת לנהל את המערך המחשבתי והרגשי שלהם, במקום להיות מנוהלים ומופעלים על ידם.

 

שינוי הוא קל! פשוט החליפו את זה!

תמי

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!